Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram Div 1 Herr 2016

15 FEB 2016 08:00
Här är det preliminära spelprogrammet som de deltagande klubbarna i Div 1 väst och Div 1 öst Herr har godkänt att spela under 2016.
  • Skapad: 15 FEB 2016 08:00

Div 1 spelas på serienivå 2 och består av div 1 väst med 4 lag som spelar dubbelmöte mot varandra samt div 1 öst med 3 lag som spelar trippelmöte mot varandra.

Efter grundserien möter 1:an från div 1 väst möter 1:an från div 1 öst i ett dubbelmöte. Vinnaren spelar placeringsmatch mot 5:e laget från Allsvenskan.

2:an från div 1 väst möter 2:an från div 1 öst i ett dubbelmöte. Vinnaren möter förlorande 1:an.
3:an från div 1 öst spelar placeringsmatcher mot vinnaren från dubbelmötet av div 2 1:orna.

Oslo och Vänersborg har frånsagt sig att spela placeringsmatcherna och deltar bara i grundserien.

Eventuella ändringar får hanteras som matchflytt enligt TB § 3.6.3.

Div 1 väst

Omgång Datum Hemmalag
Bortalag
6 2016-04-09 Oslo - Vänersborg
4 2016-04-16 Spartacus - Oslo
5 2016-04-30 Oslo - Spartacus
1 2016-05-07 Göteborg - Spartacus
1 2016-05-21 Vänersborg - Oslo
6 2016-05-21 Spartacus - Göteborg
2 2016-05-28 Oslo - Göteborg
3 2016-06-04 Vänersborg - Spartacus
3 2016-06-04 Göteborg - Oslo
5 2016-06-11 Göteborg - Vänersborg
2 2016-06-18 Vänersborg - Göteborg
4 2016-07-02 Spartacus - Vänersborg

 

Div 1 öst

Omgång Datum Hemmalag
Bortalag
1 2016-05-01 Enköping - Exiles
2 2016-05-07 Exiles - Uppsala
3 2016-05-21 Uppsala - Enköping
4 2016-05-28 Exiles - Enköping
5 2016-06-04 Exiles - Uppsala
6 2016-06-11 Enköping - Uppsala
7 2016-06-18 Enköping - Exiles
8 2016-07-02 Uppsala - Exiles
9 2016-08-13 Uppsala - Enköping


 

Placeringsmatcher

Datum Hemmalag
Bortalag
Placering 5-8


2016-08-20 1:an div 1 öst - 1:an div 1 väst
2016-08-27 1:an div 1 väst - 1:an div 1 öst
Placering 5-6


2016-09-10 Vinnare kval 1:or - 5:a allsvenskan
2016-09-17 5:a allsvenskan - Vinnare kval 1:or
Placering 7-9


2016-08-20 2:an div 1 väst - 2:an div 1 öst
2016-08-27 2:an div 1 öst - 2:an div 1 väst
Placering 7-8


2016-09-10 Vinnare kval 2:or - Förlorare kval 1:or
2016-09-17 Förlorare kval 1:or - Vinnare kval 2:or
Placering 10-12


2016-08-21 1:an div 2 syd - 1:an div 2 Mälardalen
2016-08-28 1:an div 2 Mälardalen - 1:an div 2 syd
Placering 10-11


2016-09-11 Vinnaren div 2 - 3:an div 1 öst
2016-09-18 3:an div 1 öst - Vinnaren div 2

 

Skribent: Tävlingskommittén
E-post: This is a mailto link