Hoppa till sidans innehåll

Övergångar 2011


Övergångar 2011

Här presenteras spelare som bytt klubb efter att en fullt ifylld anmälan om spelarövergång inkommit till kansliet. Notera att registreingen inte är giltigt förrän avgiften är betald, spelaren licensierad, nödvändiga handlingar finns samt att spelaren är uppsatt på spelklarlistan. Detta är klubbens ansvar.

Kansliet har en administrationstid på mellan tre och sju arbetsdagar, så en övergång som kommer in på fredagen blir inte klar till samma lördag.

För icke EU-medborgare, var noga med att kontrollera spelarens försäkringsstatus med Folksam och/eller försäkringskassan. 

Även övergångar från utlandet presenteras här.

 

För mer detaljer kontakta kansliet.

 

Förnamn Efternamn Moderklubb Ny förening Övergång klar Notering
Ricky Okpu Enköpings RK Hammarby IF 20110101  
Rebecca Kearney Stockholm Exiles RFC Spanien 20110119 UT
Dzenan Durgut Göteborg RF Enköpings RK 20110120  
Yasmine Arriaga Enköpings RK Nya Zeeland 20110201 UT 
Viktor Pettersson Enköpings RK Nya Zeeland 20110202 UT
Dylan Schofield Stockholm Exiles RFC Australien 20110202 UT
Franck Ntwari Burundi Enköpings RK 20110221 DISPENS: tillfäll. speltillstånd tom 20120220
Rami Aro Enköpings RK IF Attila 20110221  
Skinder Mann HRC Gripen Enköpings RK 20110221  
Ofer Braun  Lugi  HRC Gripen   20110418  
Daniel Hawkey  Bodmin RFC, Eng  HRC Gripen  20110418   
Sylvain Masson  GAP ,FRA  HRC Gripen   20110418  
Linda Richards  Spartacus RUFC  Göteborg RF  20110418   
Jeremy  Evans   england IF Attila  20110418   
Fredrik Jonsson  Hammarby IF  NRK Troján  20110418   
Sofia   Wahlgren  Umeå RK  Nrk Troján  20110418   
Mathew John  Burt  Te pure sports, NZ  Enköpings RK  20110418   
Senad  Turcinovic  Rudar, Bosnien  Enköpings Rk  20110418   
Annalena Schwartz  Nrk Troján  Göteborgs RF  20110418   
Peter  Norlander  Pingvin  Spartacus RUFC  20110418   
Borza A Estrada  Valladolid,Esp  IF Attila  20110418   
Miguel  Merino Rodrigues   VRAC Quesos  IF Attila  20110418   
Pablo  Arevalo Martinez  VRAC, Esp  IF Attila  20110418   
Craig Coleman  Pentrych RFC, Wales  HRC Gripen  20110418   
Conor  Murphy  Corinthians RFC  HRC Gripen  20110418   
Nils  Murphy  Corinthians RFC  HRC Gripen  20110418   
Jeremy  Lavielle  PAU, FRA  Spartacus  20110418   
Amanda Sandberg    IF Attila  20110418   
Jose  B.Gomez Millan   Cajasol Ciencias Sthlm Exiles 20110428  
Stephane Del Gallo  AFRC Tokyo  Spartacus  20110418   
Jonathan Edwards  Walsall RFC, AUS Göteborg RF  20110428  
Michael Colesi  Otago,NZ  Göteborgs RF   20110428  
Francesco Velotti  Gladiatori Sannanti, ITA  Göteborg RF  20110419   
Anders  Bergman  Linköpings RK  Göteborg RF  20110419   
Andreas  Persson  Pingvin  Göteborgs RF  20110419   
Austrac  Arnand  Sant Boi RC,ESP  Göteborg RF  20010419   
Joel Flitton  Old Emanuel RFC, ENG  Hammarby If   20110426   
Francesco Militano  Palmi rugby, ITA  Hammarby IF 20110426   
Eric Clark  Canisius College RFC,USA  Hammarby IF 20010426   
Nicklas  Karlsson  NRK troján  Enköpings RK  20110426   
Charles Schuettiger USA Hammarby IF  20110428 Ej spel i klubb förut
Henrik Viberg Enköping RC Uppsala RFC  20110428  
Andrew Wiechman Beecroft/Australien Sthlm Exiles  20110428  
Jose Bohorquez Gomes Millan Cajasol Ciencias/Spanien Sthlm Exiles  20110428  
Adrian Rainstein Israel Enköping RK  20110428  
Cambell Mackenzie New Zealand Enköping RK  20110428  
Clément Gautier Frankrike Göteborg RF  20110428  
Razvan Alionte Rumänien Sthlm Exiles
 20110429  
Benjamin Costello Australien Spartacus   20110428  
James  Darbyshire England Sthml Exiles  20110429  
Sam Cameron England Sthml Exiles  20110429  
Christopher  Bradley England Sthml Exiles   20110601
           
Micah Malenfant Usa Sthml Exiles  20110430  
Gabriel Roupillard Frankrike Sthml Exiles   Saknas Pass-kopia+ clear.
Daniel Glasson Australien Sthml Exiles  20110429  
Jonathan Kearney Irland Sthml Exiles   Saknas clear. +passkopia
Hannes Eriksson Hammarby Sthml Exiles

 20110428

 
Clement Gautier  Frankrike Göteborgs RK   20110429  
Efstathios Papadopoulos Grekland Sthlm Exiles   20110429  
Anthony Groth   Sthlm Exiles  20110429  
Rikus van Niekerk   Sthlm Exiles 20110429   
Rhys Allen   Sthlm Exiles  20110429  
Dustin Eaton   Sthlm Exiles  20110429  
Ilse Huisman  Helsingborg RC Göteborg RF 20110429  
Jenny Malm  NRK Trojan Sthlm Exiles  20110427   
Amanda Sandsborg  Lugi RF Sthlm Exiles  20110503   
Jan Vanderstraeten  Belgien Uppsala RFC 20110504  
Matthew Ariando   Australien Uppsala RFC 20110504  
Nicolae  Rosioru  Pingvin RC Malmö RC 20110505  
Muller  Qulibau  Spartacus RUFC Enköping RK 20110508   
Charles -Mathieu  Genton  Fra Spartacus RUFC 20110508  
Selvedih  Rihic  CELIC, Bosnien VänersborgRK 20110511  
Erik  Sinander  Lugi Rugbyklubb Hammarby IF 20110518  
Christina Ovenden New Zealand Enköping RK 20110518  
Marine   Disdero Frankrike Sthlm Exiles 20110518   
Andy Whitey Ireland IF Attila 20110518  
Randy Adams  Cape Town Enköping RK 20110519   
Subahudin Subasic Bosnien Enköping RK 20110519   
Moa Weijle Tyskland Enköping RK  20110519   
James  Bluemink England Hammarby IF  20110523  
Samuel Gillett Australien Uppsala RFC 20110526   
Paul Morris              New Zealand Enköping RK  20110526.  
Andrew Tees Irland Hammarby IF  20110526  
Ed  Ngatai  New Zealand  Enköping RK  20110530   
Marie Andersson Vänersborg RK Sthlm Exiles  20110530   
Rebecca Kearney  Spanien Sthlm Exiles 20110530  
Diego Alvarez-Gorosito  Spanien Sthlm Exiles  20110531  
Daniel Chamberlain England Sthlm Exiles 20110601  
Joseph Stone England Spartacus RUFC  20110608  
Katene Nicholas HRC gripen Spartacus RUFC  20110609  
Alexander Ahl Edinburg Acces Hammarby IF 20110609  
Benjamin  Pardo Garcia  Spanien IF Attila 20110609   
Alice  Lovett England Enköping RK  20110608   
Minna Ahlström Skottland  Pingvin RC  20110608  
Morgan Martin Skottland Karlstad RK  20110610   
Maria  Svensson Vargö Norrköping Trojan Göteborg RF 20110610  
 Henry van Niekerk  Sydafrika Sthlm Exiles 20110621   
 Wayne Coetzee  Sydafrika  Spartacus   20110704  
Zofia Persson Karlstad RK IF Attila 20110706  
Joanne Lee  Hall Australien Sthlm Exiles  20110708  
 Alex Taylor  England Hammarby IF  20110729   
 Anna Brown  Usa  Göteborgs RF  20110805  
 Maake Fakaosifolanu  Karlstad RK  HRC Gripen  20110809   
 Tobias Rörstam Skottland  Pingvin RC  20110817   
Patricl Lucy Nya Zeeland Vänersborg 20110819  
Miguel Gomez Aguilera Spanien Sthlm Exiles 20110819  
Julian Watson Nya Zeeland Vänersborg 20110819  
Pav Llado Perez  Spanien  Sthlm Exile  20110822   
Simon Poole England Göteborg RF 20110825  
Adam Ridley Australien Malmö RC 20110826  
Brad Fagan New Zealand  Uppsala RFC 20110826  
Arno  Smit  Namibia SthlmExiles  20110826  
Hugo  Peyret  Frankrike  Sthlm Exile 20110909  
Raissa Zortega  Italien  Malmö RC  20110908   
Viktor Pettersson NZ Enköping 20110909  
Yamine Arriaga NZ Enköping 20110909  
Micaela   France-Rydén  Australien  Lugi 20110909  
         
Uppdaterad: 02 FEB 2016 15:26 Skribent: Stina Leijonhufvud