Hoppa till sidans innehåll

Övergångar 2010


Här presenteras spelaren som bytt klubb efter att en fullt ifylld anmälan om spelarövergång inkommit till kansliet. Notera att registreingen inte är giltigt förrän avgiften är betald spelaren licensierd, nödvändiga handlingar finns samt att spelaren är uppsatt på spelklarlistan. Detta är klubbens ansvar.

Kansliet har en administrationstid på mellan tre och sju arbetsdagar, så en övergång som kommer in på fredagen blir inte klar till samma lördag.

För icke EU medborgare, var noga med att kontrolera spelarens försäkringsstatus med Folksam och/eller försäkringskassan. 

Även utländska spelare presenteras här.  

För mer detaljer kontakta kansliet via 08-6996524 This is a mailto link

 

Förnamn Efternamn  Moderklubb Ny förening Övergång Notering
Ricky Okpu Hammarby Enköping RK 20100110  
Ian O'Reilly Bodmin RFC "ENG" Helsingborg RC 20100420 in
Elin Eriksson Helsingorgs RC Malmö RC 20100420  
Emil Sandeman Vänersborg RK Spartacus RuFC 20100420  
Garath Day   Spartacus RuFC 20100420 in
Julian Taylor Asub Rugby Waterloo Spartacus RuFC 20100420 in
Mark Brannan   Spartacus RuFC 20100420 in
Maake Fakaosifolau STHLM Exiles RFC Karlstad RK 20100420  
Kyle Dutton Dubai Dragons Hammarby IF 20100421 in
Ian Sonogan   Hammarby IF 20100421 20101221
Paul Mathews Göteborgs RF Spartacus RuFC 20100422  
Fredrik Dahlström Eskilstuna RC Spartacus RuFC 20100422  
William Brown Göteborgs RF Spartacus RuFC 20100422  
Edward Quigley RFU STHLM Exiles 20100423 in
Zeno Winkels RC Delft (NED) Södertälje RK 20100423 in
Martin Gobalek POL Göteborg RF 20100423 in
Krystof Yymosuk POL Göteborg RF 20100423 in
Miina-maria Raatikka Helsinki worriors RC Enköping RK 20100423 in
Mina Porka Helsinki worriors RC Enköpin RK 20100423 in
Daniel Smith Southwork Tigers RFC Göteborg RF 20100423 in
Philip Schäfer Deutcher RV Enköping 20100423 in
Matthew Leach AUS STHLM Exiles 20100423 20101015
David Failey RFU STHLM Exiles 20100423 in
Anthony Groth AUS STHLM Exiles 20100423 20110329
Christoffel Botes Hove, Eng STHLM Exiles 20100423 20101031
Dustin Eaton AUS STHLM Exiles 20100423 20110411
Rhys Allen Eastwood DRU, AUS STHLM Exiles 20100423 20110411
Curtis Lawson Queens University, CAN STHLM Exiles 20100423 in
Dylan Schofield RFU STHLM Exiles 20100423 in
Rikus Van Niekerk Alghero, ITA STHLM Exiles 20100423 in
Philip Cording Lugi Malmö RC 20100423  
Paul Briggs Lugi Malmö RC 20100423  
Graeme Brown Lugi Malmö RC 20100423  
Christian Luciu Pingvin RC Malmö RC 20100423  
Cecilia Burbebrink STHLM Exiles Enköpings RK 20100423  
Elin Eriksson HRC Gripen Malmö RC 20100423  
Marius Orus CFR Brasov SC, ROM Malmö RC 20100423 in
Pablo Raimundo Pinguinos RC, ARG Malmö RC 20100423 20110115
Robin Marino Pays d'Aix RC, FRA Linköpings RK 20100426 in
Ian O'Reilly Bodman RC, IRE HRC Gripen 20100426 in
Kenny simpson Cowal RFC, SCO Linköpings RK 20100426 in
Fernando Iriazoz Enköpings RK Spartacus RuFC 20100428  
Bernardo Janson CDUP Rugby,POR Göteborgs RF 20100428 in
Viacheslav Yakubenko RC SPBSU, RUS Hammarby IF 20100429 20100616
Stuart Durrant Huntingdon&District RuFC Hammarby IF 20100429 in
Linus Skoglund Örebro UIF Hammarby IF 20100429  
Piere Waekerle Bourgogne,FRA Hammarby IF 20100429 in
Mats Holmer Malmö RC HRC Gripen 20100429  
Stefan Palmgren Malmö RC HRC Gripen 20100429  
Lucian Ion Pingvin RC Malmö RC 20100429  
Jennifer Sundqvist Otago University RC Stockholm Exiles 20100429 in    
Björn Sjögren STHLM Exiles Enköpings RK 20100505  
Patrick Barnes Briars Rugby Club Uppsala RFC 20100507 20100630
Antoine Coopoosamy Stockholm Exiles Attila 20100507      
Michael Timothy AFU Uppsala RFC 20100507 20101205
Ian O'Donovan IRU Spartacus RuFC 20100507 in
Fraser Hopper GHA RFC Uppsala RFC 20100511 in
Sylvie Lopez Stade Marseille UC Stockholm Exiles 20100511 in
Estelle Fauvelle Stade Marseille UC Stockholm Exiles 20100511 in    
Rebecca Kearney Barnes RFC Stockholm Exiles 20100512 in
Jonathan Ward Palmyra RC Södertälje RC 20100602 20110116
David Bergvall Umeå RC Uppsala RFC 20100517  
Mathilda Appelgren ASD Rugby Perugia Ragazze Attila 20100518 in
Gustaf Heinrici Stockholm Exiles Hammarby IF 20100517  
Clint Whittler Arkansas State Enköping RK 20100517 20111030
Daniel Svensson Göteborg RF Karlstad RK 20100517  
Areil Bernino Belenenses Malmö RC 20100518 in
Jorge Couso de la Torre Arquitectura C.D. Stockholm Exiles 20100521 in    
James Darbyshire Morley Stockholm Exiles 20100516 20101031    
Oscar Bäverstam Stockholm Exiles Attila 20100520      
Jason Stein Malahide RFC Stockholm Exiles 20100521 in    
Jose Bohorquez Gomez-Millan Cajasol Ciencias Stockholm Exiles 20100521 in    
Alan Letele Göteborg RF Spartacus Rugby 20100521      
Pierre Gachet Spartacus RUFC Göteborg RF 20100521      
William Nutbeen Morley RFC Stockholm Exiles 20100521 in    
Daniel Chamberlain Morley RFC Stockholm Exiles 20100521 in    
Chris Bradley Leeds Met Carnegie Stockholm Exiles 20100521 in    
Dan Wiener Cus Perugia Malmö RC 20100528 in    
Tichna Chaletorn Södertälje RK Attila 20100528      
Nathalie Rehnlund Södertälje RK Attila 20100528      
Carina Trinh Södertälje RK Attila 20100528      
Maja Hedengren Södertälje RK Attila 20100528      
Alexander Mimika Södertälje RK Attila 20100528      
Jessica Andersson Trojan Attila 20100528      
Sebastian Wieser Eskilstuna RC Hammarby IF 20100528      
Johanna Boström Trojan Attila RG 20100525      
Craig Fisher   Hammarby IF 20100610 20100823    
Sven Knudsen Southern Bay RFC Hammarby IF 20100610 20110412    
Emelie Jansson University of Chester Stockholm Exiles 20100611 in    
Arkadiusz Wenta Pruszcz Gdansk RS Göteborg RF 20100617 in    
Pawel Plonski Pruszcs Gdansk RS Göteborg RF 20100617 in    
Mariusz Kasperek Pruszcz Gdansk RS Göteborg RF 20100617 in    
Joshua McKenty Fielding Yellows Spartacus 20100618 20110521    
Edvinas Macas VAIRAS Enköpings RK 20100618 in    
Juan Patricio Glitz Petone Pingvin RC 20100622 20100917    
Sam Roberts Beecroft Stockholm Exiles 20100629 20101030    
Kristofer Doolay ERK Uppsala RFC 20100628      
Avarvarei Razvan Poli IASI Stockholm Exiles 20100705 in    
Matthew Hymers Knox Old Boys Stockholm Exiles 20100630 in    
Fabrice Coindre Saint Savin Sportif Göteborg RF 20100701 in    
Nicola Cramarossa UR Capitolina Hammarby IF 20100702 in    
Jeremaia Tuotoga Umeå RC Pingvin RC 20100702      
William Arnott Beecroft Stockholm Exiles 20100703 20110630    
Tim Zetterqvist Karlstad RK NRK Troján 20100706      
Jonas Eklund Stockholm Exiles Södertälje RK 20100709      
Leo Swahn Lugi Stockholm Exiles 20100801      
Sergiu-Iulian Cracun CFR-CSU-Brasov Malmö RC 20100802 in    
Sami Paulsson NRK Troján Enköpings RK 20100804      
Michael Druitt NSW Attila RG 20100923 IF Attila har inga fler matcher denna säsong    
Deirdre Cronin Youghal RFC Uppsala RFC 20100817 in    
Christina Ovenden Richmond FC Enköpings RK 20100812 in    
Fabien Mahieu l'EMA Rugby Göteborg RF 20100819 in    
Lachlan Absolon Prosipine-Whitsunday Stockholm Exiles 20100820 20110711    
Beatrice Widell Stockholm Exiles IF Attila 20100823      
Jonas Kristensson Lugi Malmö RC 20100825      
Nicolas Rousse Stockholm Exiles IF Attila 20100827      
Robert Dapaah New York RC IF Attila 20100902 in    
Richard Brown Dubai Hurricanes IF Attila 20100903 in    
Friedemann Scheibler Rugby Jena Stockholm Exiles 20100910 in    
Guillaume Castagne INSA Stockholm Exiles 20100910 in    
Luke Perrin Gwernyfed RFC Uppsala RFC   saknar registrering    
Owen Lawrence Aberystwyth RFC Hammarby IF   saknar clearance    
Rutger Beekman SVRC Stockholm Exiles 20100915 in    
Piotr Nieznaj   Holland 20100917 ut    
Ariel Bernino Malmö RC England 20100920 ut    
Henrik Shengor Malmö RC Danmark 20100924 ut    
Thobias Sorri Enköpings RK IF Attila 20100926 IF Attila har inga fler matcher denna säsong    
Jorge Campos Gonzales Blanco Windsor Rugby Uppsala RFC 20100923 URFC har endast kval kvar som denna spelare inte är berättigad till att spela    
Emelie Jansson Stockholm Exiles England 20101006 ut    
Pablo Arévalo Martínez IF Attila Spanien 20101012 ut    
Henry Bergström Lugi RK Malmö RC 20101014 MRC har inga fler matcher denna säsong    
Sandra Elfast Göteborg RF Frankrike 20101022 ut    
Alexander Ahl Hammarby IF Skottland 20101102 ut    
Jose Bohorquez Stockholm Exiles Spanien 20101106 ut    
Fernando Iraizoz Spartacus RC Holland 20101108 ut    
Dustin Eaton Stockholm Exiles Tyskland 20101108 ut    
Tove Viksten NRK Troján England 20101108 ut    
James Darbyshire Stockholm Exiles England 20101110 ut    
Christina Ovenden Enköpings RK England 20101112 ut    
Moa Wejle Enköpings RK Tyskland 20101112 ut    
Nicola Cramarossa Hammarby IF Tyskland 20101112 ut    
Pierre Waeckerle Hammarby IF Frankrike 20101118 ut    
Henrietta Högberg Twincities Amazons, USA Göteborg RF 20101221 in
Uppdaterad: 13 MAJ 2015 14:14 Skribent: Jennifer Sundqvist