Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram Sweden Rugby 7s 2017

2017-04-09 17:34
Nu har Serieutskott Sweden 7s beslutat om spelprogram och utsett arrangörer för de olika omgångarna 2017. Det är 14 dam- och 14 herrlag som har anmält sig till årets Sweden Rugby 7s Series.
  • Uppdaterad: 2017-04-09 19:54

Regionala kvalgrupper

Regionala kval spelas i två omgångar.

Lagen är rangordnade i rankingordning inför 1:a omgången

Respektive arrangörsförening skickar ut inbjudningar till anmälda föreningar med uppgift om vägbeskrivning, starttider och kontaktpersoner.

Kvalgrupp Nord

Omgång 1: Lördagen den 22 april Norrsätra, Sandviken
Omgång 2: Torsdagen den 25 maj Korsängen, Enköping

Dam

  1. Exiles Ladies
  2. Uppsala
  3. Enköping RK Dam
  4. Stockholm Berserkers Dam
  5. Linköping Ladies

Herr

  1. Stockholm Exiles RFC
  2. Södertälje RK
  3. Enköpings RK
  4. Sandviken Hammers RC
  5. Uppsala RFC
  6. Linköping RK Griffons

Kvalgrupp Väst

 

Omgång 1: Lördagen den 22 april Idrottscentrum (Konstgräs), Vänersborg
Omgång 2: Torsdagen den25 maj Välens IP, Västra Frölunda

 

Dam

  1. Göteborg RF
  2. Vänersborgs RK Dam
  3. Borås Rugby Damer

Herr

  1. Göteborg RF
  2. Vänersborgs RK
  3. Spartacus RUFC
  4. Borås Rugby FC

Kvalgrupp Syd

 

Omgång 1: Lördagen den 22 april Södra Utmarken IP, Kalmar 
Omgång 2: Torsdagen den 25 maj Pilevallen, Trelleborg

 

Dam

  1. Pingvin RC A
  2. Lugi Ladies
  3. Malmö RC
  4. Kalmar Södra Rugby
  5. Ronneby RC
  6. Pingvin RC B

Herr

  1. Wexiö RK
  2. Malmö RC VII
  3. Helsingborg RC
  4. Lugi Lions RFC

Regionala Semifinaler

 

Regionala semifinaler spelas i en omgång

 

Semifinal Norr Herr

Tisdagen den 6 juni Brunnsängens IP,  Södertälje

  1. 1:an Nord
  2. 2:an Nord 
  3. 3:an Väst 
  4. 3:an Nord
  5. 4:an Nord

Semifinal Söder Herr

Tisdagen den 6 juni Lindängen, Malmö

  1. 1:an Väst
  2. 2:an Väst
  3. 1:an Syd
  4. 2:an Syd
  5. 3:an Syd

Semifinal Norr Dam

Lördagen den 10 juni Bollspelaren, Norrköping

  1. 1:an Väst 
  2. 1:an Nord
  3. 2:an Nord 
  4. 3:an Nord 
  5. 4:an Nord 

Semifinal Söder Dam

Lördagen den 10 juni Pilevallen, Trelleborg

  1. 2:an Väst
  2. 1:an Syd
  3. 2:an Syd
  4. 3:an Syd
  5. 4:an Syd

SM-slutspel

Gruppspel

Lördag den 1 juli Ryavallen, Borås

Grupp A Dam

  1. 1:an Norr
  2. 2:an Söder 
  3. 3:an Norr
  4. 4:an Söder

Grupp B Dam

  1. 1:an Söder
  2. 2:an Norr
  3. 3:an Söder
  4. 4:an Nord

Grupp A Herr

  1. 1:an Norr 
  2. 2:an Söder  
  3. 3:an Norr
  4. 4:an Söder    

Grupp B Herr

  1. 1:an Söder  
  2. 2:an Norr
  3. 3:an Söder  
  4. 4:an Norr 

Plate-slutspel

Söndag den 2 juli Ryavallen, Borås

Semifinal Plate Dam

  1. 3:an grupp A Dam – 4:an grupp B Dam
  2. 3:an grupp B Dam – 4:an grupp A Dam

Semifinal Plate Herr

  1. 3:an grupp A Herr – 4:an grupp B Herr
  2. 3:an grupp B Herr – 4:an grupp A Herr

Placeringsmatch 7-8:e plats Dam

  1. Förlorare Semifinal Plate 1 – Förlorare Semifinal Plate 2

Placeringsmatch 7-8:e plats Herr

  1. Förlorare Semifinal Plate 1 – Förlorare Semifinal Plate 2

Plate-final 5-6:e plats Dam

  1. Vinnare Semifinal Plate 1 – Vinnare Semifinal Plate 2

Plate-final 5-6:e plats Herr

  1. Vinnare Semifinal Plate 1 – Vinnare Semifinal Plate 2

Cup-slutspel

Söndag den 2 juli Ryavallen, Borås

Semifinal Cup Dam

  1. 1:an grupp A Dam – 2:an grupp B Dam
  2. 1:an grupp B Dam – 2:an grupp A Dam

Semifinal Cup Herr

  1. 1:an grupp A Herr – 2:an grupp B Herr
  2. 1:an grupp B Herr – 2:an grupp A Herr

Bronsmatch Dam

  1. Förlorare Semifinal Cup 1 – Förlorare Semifinal Cup 2

Bronsmatch Herr

  1. Förlorare Semifinal Cup 1 – Förlorare Semifinal Cup 2

SM-final Dam

  1. Vinnare Semifinal Cup 1 – Vinnare Semifinal Cup 2

SM-final Herr

  1. Vinnare Semifinal Cup 1 – Vinnare Semifinal Cup 2

Spelschema för respektive omgång. Se Sweden Rugby 7s Series

Serieföreskrift för Sweden Rugby 7s Series

 

 

Skribent: Janne Söderqvist
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

 

 

Bergaflex

 zagawebb

 

 stöd swish

 

 

SOK