Hoppa till sidans innehåll

Förbundsstyrelser


Svenska Rugbyförbundets styrelse allt sedan starten 1932.
Förteckningen upptar ordförande, sekreterare samt kassör

År

Ordförande

Sekreterare

Kassör

 

1932

Yves Gyldén

Frank O Finney

T D Bisiker

1933

Yves Gyldén

Frank O Finney

Cecil Johnston

1934

Yves Gyldén

Frank O Finney

Cecil Johnston

1935

Yves Gyldén

Frank O Finney

Cecil Johnston

1936

Yves Gyldén

Frank O Finney

Cecil Johnston

1937

Yves Gyldén

Frank O Finney

Henry Fagerberg

1938

P O Johansson

Frank O Finney

Cecil Johnston

1939

P O Johansson

H Magnusson    

Cecil Johnston

1940

P O Johansson

Bert Carpelan

Cecil Johnston

1941

P O Johansson

J K Reuterdahl

Cecil Johnston

1942

P O Johansson

J K Reuterdahl

Cecil Johnston

1943

P O Johansson

Henry Fagerberg

Cecil Johnston

1944

P O Johansson

Henry Fagerberg 

Cecil Johnston

1945

Bert Carpelan

Bo Karlsson

Cecil Johnston

1946

Bert Carpelan

Sixten Kling

Cecil Johnston

1947 

Sam Bråde

Gustaf Algeroth

Cecil Johnston

1948 

S Fredriksson

Gustaf Algeroth

Cecil Johnston

1949 

S Fredriksson

Gustav Algeroth

Cecil Johnston

1950 

S Fredriksson

Eric Carlsson

Cecil Johnston

1951

Sigurd Eklund

Bengt Booberg

John M Fällman

1952

Sigurd Eklund

Eddie Engman

Lennart Karlsson

1953

Sigurd Eklund

G Rosenquist

Lennart Karlsson

1954

Sigurd Eklund

T Karlsson

Lennart Karlsson

1955

Sigurd Eklund

Eddy Johansson

Bo Ottosson

1956

S Fredriksson

Bo Ottosson

Cecil Johnston

1957

S Fredriksson

Stig Lindelöf

Cecil Johnston

1958

S Fredriksson

Stig Lindelöf

Cecil Johnston

1959

Rolf Eriksson

Lars Andersson

Cecil Johnston

1960

Rolf Eriksson

Lars Andersson

Sigurd Eklund

1961

Yves Gyldén

S Fredriksson

Lars Andersson

1962

Paul Lundquist

Sven Linder

Sigurd Eklund

1963

Paul Lundquist

Sven Linder

Lars Andersson

1964

Jan Björk

Rolf Wilke

Lars Andersson

1965

Jan Björk

Rolf Wilke

Lars Andersson

1966

Jan Björk

Rolf Wilke

Lars Andersson

1967

Jan Björk

Rolf Wilke

Gert Johansson

1968

Jan Björk

Rolf Wilke

Gert Johansson

1969

Jan Björk

Rolf Wilke

Gert Johansson

1970

Jan Björk

Rolf Wilke

Gert Johansson

1971

Jan Björk

Rolf Wilke

Gert Johansson

1972

Jan Björk

Rolf Wilke

Gert Johansson

1973

Jan Björk

Rolf Svensson

Gert Johansson

1974

Jan Björk

Rolf Svensson

Gert Johansson

1975

Jan Björk

Bengt Stahre

Jan Edman

1976

Paul Lundquist

Bengt Stahre

Per Möller

1977

Paul Lundquist

Rolf Wilke

Lars Andersson

1978

Paul Lundquist

Rolf Wilke

Lars Andersson

1979

Paul Lundquist

Rolf Wilke

Göte Broström

1980

Paul Lundquist

Rolf Wilke

Johan Strandberg

1981

Paul Lundquist

Bengt Öberg/ H N *

Johan Strandberg

1982

Hunter Mabon

Hans Nordgren

Johan Strandberg

1983

Hunter Mabon

Hans Nordgren

Johan Strandberg

1984

Hunter Mabon

Hans Nordgren

Johan Strandberg

1985

Hunter Mabon

Hans Nordgren

Johan Strandberg

1986

Hunter Mabon

Hans Nordgren

Per-Arne Löf

1987

Hunter Mabon

Hans Nordgren

Per-Arne Löf

1988

Tommy Svensson

Hans Nordgren

Ulrika Blumenberg

1989

Tommy Svensson

Hans Nordgren

Ulrika Blumenberg

1990

Tommy Svensson

Hans Nordgren

Ulrika Blumenberg

1991

Tommy Svensson

H N / B S

Jean Jaques Zander

1992

Hans Nordgren

Bo Sundström

Lennart Olsson

1993

Hans Nordgren

Bo Sundström

Lennart Olsson

1994

Hans Nordgren

Bo Sundström

Lennart Olsson

1995

Hans Nordgren

Bo Sundström

Nils Arvidsson 

1996

Lars Ohlsson

Bo Sundström

Nils Arvidsson 

1997

Lars Ohlsson

B S / O K

Nils Arvidsson 

1998

Lars Ohlsson

Ola Kvarnström

Nils Arvidsson 

1999

Lars Ohlsson

Ola Kvarnström

Nils Arvidsson 

2000

Lars Ohlsson

Ola Kvarnström

Nils Arvidsson 

2001

Lars Ohlsson

US / Torbjörn Johansson

Nils Arvidsson

2002

Lars Ohlsson 

Torbjörn Johansson

Nils Arvidsson 

2003

Lars Ohlsson 

Torbjörn Johansson

Nils Arvidsson 

2004

Lars Ohlsson 

Torbjörn Johansson

Jörgen Nord 

2005

Lars Ohlsson

Torbjörn Johansson

Jörgen Nord 

2006

Lars Ohlsson

TJ / US /Per Gjörloff

Jörgen Nord 

2007

Lars Ohlsson

PG / Urban Söderberg

David Ray

2008

Lars Ohlsson

Urban Söderberg (tom 31/10). *

David Ray (t.o.m. 25/5), Stina Leijonhufvud (t.f. from 1/8)

2009

Lars Ohlsson

Lee Bärlund Johansson*

Stina Leijonhufvud

2010

Stina Leijonhufvud

Annette Stenlåås

Stina Leijonhufvud

2011

Stina Leijonhufvud

Lee Bärlund Johansson*

Cecilia Lundin

2012

Stina Leijonhufvud

Robert Persson*

Cecilia Lundin

2013

Madeleine Lahti

Robert Persson*

Cecilia Lundin

2014

Madeleine Lahti

 

Cecilia Lundin

2015

Madeleine Lahti

Anna Antonsson**

Cecilia Lundin

2016

Madeleine Lahti

Anna Antonsson**

Cecilia Lundin

2017

Madeleine Lahti

Anna Antonsson**

Maria Vargö

2018

Maria Vargö

Pasi Niemelä

Trine Sandberg

2019

 

 

 

2020

 

 

 

2021

 

 

 

2022

 

 

 

 

* 1981-2009, samt 2011- var konsulenten/generalsekreteraren adjungerad sekreterare i styrelsen

** 2015-2017 var kanslisten adjungerad sekreterare i styrelsen.

  

Uppdaterad: 07 APR 2014 20:00

 

 


 

Webbutik


 

 Sweden7sRugby


 

 Antidoping 

 


 

FRIS

 
GÖF Logo

 
utbildningar 

LUM logo3
SSC annons

Postadress:
Svenska Rugbyförbundet
box 4044
600 04 Norrköping

Kontakt:
Tel: +46 73 745 49 69
E-post: This is a mailto link

Se all info